Amikor ez az egész stúdiózás ötlet felmerült semmilyen tekintetben nem rendelkeztünk tapasztalatokkal, illetve a basszusgitáros felrántott már korábban egy demót egy másik zenekarral, viszont ő sem próbálta ki magát a hangszer másik végén, azaz a számítógépnél.
Elkezdtem tehát utánaolvasni a dolognak, és amivel mindenki egyet értett, hogy kell egy jó, kényelmesen kezelhető szoftver. Milyen? Na, ebben a kérdésben már mindenkinek más volt a véleménye, a piac tele van ugyanis jobbnál jobb DAW (azaz Digital Audio Workstation) programokkal.
Úgy láttam, hogy két út kínálkozik előttünk: vagy Mac, vagy PC. Anélkül, hogy részletesen belemennék, a neten azt lehet kb. olvasni, hogy jó jó a PC-s zenefelvétel, meg keverés, de a Mac az igazi. Ezt nekem nem tisztem eldönteni, de az eddigi tapasztalatok alapján egyelőre nem látom, hogy az egyik miért jobb, mint a másik; a szoftver teszi-e, vagy maga a hardver? Vagy ez is csak egy újabb teoretikus vita, amin mindig jó el lehet csámcsogni a népeknek? Jó lenne, ha valaki elmagyarázná nekem, akár itt a kommentek között.
Mindegy is, a dolog azért ott eldőlt, hogy 3-400 ezer forintot nem fogok tudni gépbe beruházni, ráadásul mindig is PC környezetben dolgoztam, játszottam, írtam, stb. Úgyhogy maradt a laptop és a Windows.
Ezzel persze csak egy programot lőttem ki a kismillióból, és megmondom őszintén arra se kedvem, se energiám nincs most, hogy egyesével végig próbáljam a többit. De akkor hogyan válasszak? Megmondom: sok olvasást és szörfölést követően gyakorlatilag véletlenszerűen.
Kis kitérő, de már említettem, hogy ezt a projektet jelentősen befolyásolja a költségkeret. Viszont egy bizonyos kor, vagy mittomén után eljutottam oda, hogy nem feltétlenül jó dolog az, ha az ember más szellemi tulajdonát ingyen használja, amikor ő azt akarja, hogy fizessünk érte. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha egy mód van rá, a programjainkat szerezzük be legális forrásból. A net egyik legjobb dolga szerintem az alternatív üzleti modellek kialakulása és a közösségi fejlesztés térhódítása, hiszen ha keveset kérek, szimpatikusnak mutatom magam, közzéteszem a fejlesztés egyes darabjait, vagy akár a teljes forráskódot, de szigorúan ellenőrzöm a frissítéseket, akkor a közösség nekem fejleszt, kitart mellettem és stabil táborra teszek szert. A REAPER-t kiadó cég pedig pont ezt csinálja.
Mert mit láttam, amikor körülnéztem? Azt, hogy ha veszek egy külső hangkártyát, ahhoz jár ugyan valamilyen program, de abban az árkategóriában, ahol én kerestem, csak lite, meg shareware, meg franc tudja milyen más, de mindenesetre időben és/vagy funkciókban korlátozott verziókat kapok. A teljes programok ára pedig igen igen sok. És sokan vannak. Szóval, hogy válasszak programot, ha legális akarok maradni, ezért nem töltöm le a teljes verzióját (meg utólag úgyse venném meg, hiába is tagadjuk, úgyis ez van), amihez hozzáférek, az meg nem hagyja, hogy eldöntsem, akarom-e egyáltalán, vagy azért, mert nem tudom megmondani, hogy mindent tud-e, amit akarok hogy tudjon, vagy azért, mert nincs rá időm, hogy megtudjam, mindent tud-e, amit akarok, hogy tudjon. Mert mi van akkor, ha bármennyire is nagyon akarja az ember, de mondjuk 30 nap alatt nem tud vele annyit foglalkozni, hogy eldöntsön mindent. Macerázzak a törléssel, újrainstallal, ne adj isten az újbóli letöltéssel. Hát egy frászt!
Ráakadtam viszont (tényleg csak úgy szörfölgetés közben) erre a REAPER nevű cuccra, és ő pont azt kínálta nekem, amit én szeretnék, olcsón, azaz addig próbálgatom, ameddig akarom, mindene működik, egy idő után sem tilt le funkciókat, nincs benne pl. fájlhosszúság meghatározó (mint pl. néhány DVD író programnál hogy a shareware-ben csak mondjuk 200 megát lehet egyszerre kiírni), szóval jó, na.
És ha tetszik, akkor amíg nincs bevételem, használhatom, ha pedig van, akkor is megkülönböztet valami magánhasználat félét (60 dolláros licenc) és for profit használatot (asszem az is csak 200 dollár, de ebben nem vagyok biztos, legközelebbre utánanézek).
Az eddigi tapasztalatom alapján azt hiszem, hogy viszonylag egyszerű kezelni, de a lényeg, hogy tud mindent, amit én szeretnék. Ami még tetszett, hogy hasonlóan az open projektekhez, emögött is nagy felhasználói támogatás van, csomó minta, kézikönyv, beállításminta, presetek, meg sok egyéb elérhető, valamint bár még nem kellett és így első kézből nem tudom, de úgy tűnik, hogy csomó külső pluginnel, effektel kompatibilis.
Nagyjából ezek az okok húzódnak meg a választásom mögött, legközelebb már részletesebben belemegyek a program működésébe, lesznek screenshotok, meg linkek, videók, meg minden, ami kell.
Ti milyen DAW-ot használtok?
Utolsó kommentek